Hra na dospěláky

1. listopadu 2015 v 14:17 | wecreateyoutoo |  Kecací články
Dlouho jsem zvažovala, zda tento článek napsat, protože u mnohých by mohl rozvířit velkou diskuzi odlišných názorů, ale nakonec jsem se odhodlala. Je to další z mých kecacích článků, kde bych se s vámi ráda podělila o to, co mě trápí, a co nedovedu pochopit. Možná si po přečtení následujících řádků řeknete, že jsem nějaká ušlápnutá puťka nebo studený psí čumák s velice kritickým okem a já vás nechám si to klidně dál myslet. Ale věřte mi, že jsem úplně obyčejná holka, která se dovede dost dobře bavit- i bez alkoholu a další psychotropních látek. Příjemné čtení!
(Samozřejmě nechci házet všechny do jednoho pytle, jsou i slušné děti!)


Rozhodně bych to nenazvala problémem dnešní doby, protože se to dělo dříve a pravděpodobně se to bude dít i v dalších generacích, avšak je to jedna z mnoha věcí, které mě dokáží rozpálit do běla. Aneb když si děti hrají na dospělé. Věřte nebo ne, ale i já sama mám ještě v anglickém slově vyjadřující můj věk koncovku -teen, i když se za žádného teenagera rozhodně nepovažuji, a dokonce pro něj neshledávám pochopení.

Před nějakým časem jsem se stavovala pro svého mladšího bratra do školy, kterou navštěvuje, nutno dodat, že je to základní škola, kde se věková hranice pohybuje od 6 do 15 let a já jsem nestačila zírat. Asi je v dnešní době normální, že parta sedmaček s cigaretou v rudě červené puse na sebe před zraky cizích rodičů čekajících na jejich malé ratolesti křičí oslovení, hodící se spíše do vulgární anatomie pohlavní soustavy člověka. To jim není hanba? Taková slova by mi přes rty nepřešla, nedovedla bych je vyslovit. A nejspíše bych se styděla před zraky těch cizích lidí a před sebou samotnou.
Nerada bych házela špínu jen na základní školy nebo na základní školu mého bratra, bohužel takové věci se dějí i u nás ve škole a určitě i ve školách po celém světě.

Celou školní učebnou se rozlehla nadávka v podobě dámského přirození, přičemž jen pár lidí se otočilo, jaká že dívka vypustila takový hnus ze svých úst. Reakce? To je přeci tak strašně přitažlivé, když dívka mluví jak dlaždič, přičemž se jí z pusy line kouř z cigarety. Proč stále nemohu pochopit, co kluci vidí na holce, která má ve 13 letech namalované řasy, kolem očí rozetřenou podivnou modř, že to vypadá, jako by jí někdo nabil, pusu výrazně natřenou a dokola obtaženou, vlasy nabarvené, oblečení jako lehčí děvče a v batohu krabičku cigaret? Zamýšlela jsem se, kvůli čemu nebo komu to dělají. Možná proto, aby ukázali svoji sílu a stoupli v očích těch oblíbenějších vrstevníků, možná proto, aby vypadali dospělejší. Holt když někdo není vyspělý psychicky nebo fyzicky, musí si to dokázat jinak. U chlapců nad tím mohu někdy trošku přimhouřit oko, ostatně puberta je puberta, ale u holky mě to nějakým způsobem raní, ač je to její život- holka má vonět po parfému, ne po cigaretě.

Společnost se nejspíše neumí bavit ani bez alkoholu, tím nikoho nevyzívám k abstinenci, to vůbec. Napít se na oslavě narozenin, v míře, s přáteli. Ale alkohol do ruky dětem nepatří, ač si mohou dokazovat dospělost,jak chtějí! Před měsícem se konala u nás v obci jedna akce, které jsme se s kamarádkami rády zúčastnily. Po chvíli chození okolo stánků a mačkajíc se davem lidí, jsme potřebovaly na záchod. Nuže jsme se zastavily v jedné restauraci, kde nabízely placené WC. Když jsem se rozhlédla kolem, bylo mi k pláči. Stoly byly obsazené dětmi, kterým bylo nanejvýš 15, každý měl v pravé ruce mobil, v levé cigaretu a na stole alkohol. Prach obyčejný alkohol. A tom jim to někdo nalije? Asi bych si to být obsluhou nedovolila, když při tak velké akci je město plné policistů a podávat alkohol neplnoletým je zakázané. V podstatě mi je líto jejich rodičů, třeba jsou to dobří lidé, kteří prostě výchovu svého pubertálního klacka nezvládají a doma sedí celý den u telefonu ve strachu, co je s jejich dítětem, zatímco on si vesele trajdá po barech, kouří jednu za druhou jako fabrika ,z vesela se opíjí, přičemž každé jeho druhé slovo byste určitě ve slovníku marně hledali. Vězte, že jsem si to nevymyslela, ale moc dobře to znám ze svého okolí. Bez "chlastu" nedají ani ránu a neumějí se bavit. Pak se na mě a na hrstku mých přátel dívají s přimhouřeným okem, copak je to za podivíny, kteří jdou v 9 spát, v 7 se vzbudí bez kocoviny a kruhů pod očima. A jak se oni dívají na mě, já se zas s přimhouřeným okem dívám na ně, protože opíjet se ve věku, kdy ještě neviděli občanku a usínat s cigárem v puse ve dvě ráno ,zase nepřijde normální mně.

Tak nějak marně doufám, že je to za chvíli přejde, že už nebudou kouřit (jak cigarety, tak trávu) a své priority budou hledat jinde. Že nebudou vroucně uctívat zmalovanou holku, za jejíž slovník by se i dlaždič styděl, ale tu, která má něco v hlavě a ne na "ksichtě". Dokáži být velice tolerantní, ale až na to budou mít věk. Cigarety, tráva, alkohol, trajdání po barech mně přijdou v tomto věku dost ubohé a nechápu, jak si někdo může připadat dospělejší. Možná si řeknete, že jsem asi nějaká vzorná šprtka, která sedí rovně jako prkno a mluví, jen když je tázána. To tedy nejsem, ale víte, co si myslím, že dělá člověka dospělejším? Vzdělání. Takže vás srdečně prosím, uhaste tu cigaretu, kterou právě kouříte a běžte si pro učebnici, ať se vám ty známky, které vám zkazil alkohol, vrátí zase do normálu. Někteří na mě hledí s nepochopením, když řeknu, že jsem si místo zamilovaných románků nebo esemesek v mobilu četla v Atlasu lidského těla a knihu o forenzní patologii. Že jsem si přes prázdniny opakovala anatomii lidského těla od epitelů po žlázy s vnitřní sekrecí. Ale mě to baví. A víte co? Radši budu patřit k té zvláštní spodině ve třídě, která se dobře učí a chodí spát v 9, než být obdivována za to, že kouřím, piju a vymetám bary v okolí. A vám přeji, ať se z toho zase brzo dostanete. Protože další řešením je už jenom smrt.


Děkuji za přečtení mého článku!
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 baauuu baauuu | Web | 1. listopadu 2015 v 14:40 | Reagovat

Souhlasím s tebou, ale je nutno dodat, že házet všechny do jednoho pytle není moc správné...Pořád vídám děti, které jsou slušné a o to víc si jich dokáži cenit, že i v tak těžké době a ve společnosti, ve které žijí, dokáží být sví. Vždycky tu byli, jsou a budou ti, o kterých píšeš. A on to není zas tak problém těch dětí, ale rodičů. Dítě dělá jen to, co mu rodič dovolí. Jsem ráda, že se někdo zajímá i o toto téma...
Potěší mě, když navštívíš můj blog :)
www.baauu.blogspot.cz
Baauu

2 Klára Klára | Web | 1. listopadu 2015 v 14:40 | Reagovat

Souhlasím s tebou.

3 wecreateyoutoo wecreateyoutoo | E-mail | Web | 1. listopadu 2015 v 14:42 | Reagovat

[1]: No jistě, rozhodně neházím všechny do jednoho pytle. Stále se najdou slušné děti a pravda je, že jejich chování je většinou odrazem rodičů :-) Ráda se podívám.

[2]: Díky Klárko :-)

4 cry-havoc cry-havoc | Web | 1. listopadu 2015 v 15:18 | Reagovat

I já jsem ve třinácti kouřila jak ruplý kamna a alkohol mi rozhodně nebyl cizí. A popravdě, dneska toho lituju.
Přisuzuju to trochu i tomu, že pocházím z dokonale harmonické rodiny nekuřáků a absolutních abstinentů - vždycky jsem měla takovej sklon dělat přesnej opak toho, než by bylo dobré.
Kouření už mi zůstalo (bohužel), alkoholu v nějaké míře holduju dodnes. Když se ale vidím zpětně, nejradši bych si dala po čuni. Bohužel jsem byla docela dobrá v maskování opilosti a přerážení cigaretového odéru, takže to ze mě rodiče nevymlátili. A co se z děcek nevymlátí do patnácti, to už tam většinou zůstane. :)
Ale jo, byla jsem směšná, už to uznávám taky.

5 wecreateyoutoo wecreateyoutoo | E-mail | Web | 1. listopadu 2015 v 15:24 | Reagovat

[4]: V první řadě ti děkuji za komentář. Bohužel, i to se stává, že děti chtějí ukázat rodičům nějaký vzdor a zvolí třeba alkohol, cigarety nebo v nejhorším případě drogy. U nás to nikdo nekouří,i když nejsme abstinenti, ale k vám do rodiny nevidím :-) Vím, že teď to jistě musí mrzet,proto chci, aby si to včas uvědomili, než bude pozdě :-) Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš.

6 Monica Noir Monica Noir | Web | 1. listopadu 2015 v 15:32 | Reagovat

Úplne s tebou súhlasím. Mne sa napríklad stalo to že som šla po sestru do prvého ročníka, a tu ku mne prišiel taký malý, milý prcek a zvreskol "Vypadni to pi*i z našej triedy ty ku*va." :D fakt som bola v šoku. A ďalej s tým fajčením/pitím, je mi na grc keď vidím 11/12 ročné deti ako dávajú na instagram/facebook fotky s vystrkujúcim zadkom, prsiami, chľastom a neviem čím.. humus.

7 wecreateyoutoo wecreateyoutoo | E-mail | Web | 1. listopadu 2015 v 15:38 | Reagovat

[6]: To je opravdu síla! Nevím, co na chlastu vidí, ani chutnat jim to nemůže. Je to humus, tomu fakanovi bych asi jednu ubalila :-D

8 Lovely Lady Lovely Lady | 1. listopadu 2015 v 16:15 | Reagovat

Je to otřesné máš pravdu. Rodiće těchto výrostků bych rozhodně neočisťovala. Myslím si, že na chování jejich dětí mají taky nějaký ten podíl. Já se na to dívám stejně jako když potkám maminku, která za sebou táhne děcko co řve a je schopné nakopnout matku i nějakého kolemjdoucího. Nedávám to za vinu dítěti, ale rodičům, kteří tohle všechno svým dětem dovolí
http://lovelylady6.blogspot.cz

9 wecreateyoutoo wecreateyoutoo | E-mail | Web | 1. listopadu 2015 v 16:17 | Reagovat

[8]: Jistě, je to vina rodičů, ale někdy bohužel i okolního vlivu a přátel.

10 Lamič Lamič | E-mail | Web | 1. listopadu 2015 v 16:51 | Reagovat

Podle mě je tam fakt ta snaha hrát si na dospělého, zkoušet zakázané. Ono je fakt hodně smutné, že dnes před střední školou vidíš normálně náctileté holčiny, co si před vchodem v klidu zapálí. Dříve se alespoň snažily schovávat, když už nic.

Osobně jsem na různé alkoholové akce chodil hlavně, když mi bylo pod osmnáct. Protože to bylo zakázané. Pak přišlo 18 let a už tomu tolik nedávám. Není to už takové lákadlo. Někomu to ale zůstane.

11 wecreateyoutoo wecreateyoutoo | E-mail | Web | 1. listopadu 2015 v 18:00 | Reagovat

[10]: No jo, zakázané ovoce chutná nejlépe :-) Osobně mi jich je až líto a přeji jim brzké vzpamatování se, aby to nepřetrvalo až do dospělosti.

12 Mr.Markii Mr.Markii | Web | 1. listopadu 2015 v 18:22 | Reagovat

Máš pravdu, nicméně proč se tím zbytečně zabývat? Proč si s tím ničit nervy?! Články tohoto typu vidím téměř na všech blozích nebo jiných webech. Jenom řečičky, řečičky, ale realita jiná.

To by bylo doma peklo, kdyby mě bylo tolik co jim a rodiče, zvláště matka, by mě uviděla s cigárem v puse nebo nasávat až do skonání světa. To by bylo peklo!

Já také doufám, že se to změní, ale poslední dobou spíše tíhnu k názoru, že se bude zhoršovat. Chápu, že i já ještě nejsem dospělý, i když mě od naprosté plnoletosti dělí jeden rok, ale svým způsobem dospělý není nikdo. V každém se občas najde... zvíře, které chce ven a vůbec se nechová dospěle a zodpovědně. Já se momentálně snažím o to, abych dokončil studium a postavil se na vlastní nohy a poznal hodnotu peněz, o které jsem v průběhu svého dětství a puberty obral a stále obírám své rodiče. Máš pravdu, děti by se měly starat o své známky místo cigaret, vulgárních slov, chlastu a bůh ví čeho ještě. Co s tím ale my naděláme? My si maximálně můžeme vzít ponaučení a dávat na SVÉ děti pozor. Mnohem větší opatrnost, než mají současní rodiče na jejich děti. To násilní (facky, pláč, plácají na zadek) mělo přeci své výhody.

Zajímalo by mě, co se z těchto dětí, spíše individuí, vyklube v budoucnu.

13 wecreateyoutoo wecreateyoutoo | E-mail | Web | 1. listopadu 2015 v 18:28 | Reagovat

[12]: Děkuji za dlouhý komentář, ale nesmíš to brát tak tragicky. Mně to přišlo jako vhodné téma na článek, i když s tím nic nenaděláme. Je dobře, že máš priority zcela jinde :-) Přeji mnoho úspěchů!

14 clody clody | Web | 1. listopadu 2015 v 18:45 | Reagovat

ja milujem keď idem po meste od babky s kočíkom a prechádzam okolo starého trhoviska a tam 16-ročná mádež pije chlastá hulí . ako sorry ale keď som mala 16 tak som sedela ešte doma na rici, a aj keď som bola staršia a šli sme sa zabaviť aspoň sme sa skryli v bare a nie takto , ja sa bojím toho v akej generáciíí bude vyrastať moja dcérka,

15 Serrlaid Serrlaid | 1. listopadu 2015 v 20:17 | Reagovat

Pořád jsem nepochopila, co si kladou tyhle výkřiky do tmy za smysl. Pokud ti to tak strašně moc vadí, tak jdi a něco s tím udělej.
Ale máš plus za to, že aspon neházíš všechny do jednoho pytle.

16 Lamič Lamič | E-mail | Web | 1. listopadu 2015 v 21:35 | Reagovat

[12]: Hodně souhlasím s přístupem, že je zbytečné si s tím zbytečně ničit nervy v situaci, kdy s tím stejně moc nezmůžu.

Nicméně je podle mě fajn o tom problému mluvit minimálně kvůli uvědomění, že je. Je pak na nás jako budoucích rodičích, zda s tím něco u děcek uděláme, nebo ne.

17 wecreateyoutoo wecreateyoutoo | E-mail | Web | 1. listopadu 2015 v 21:36 | Reagovat

[14]: Nemusíš se bát, je to hlavně o výchově :-)

[15]: Já normálně názorové články nepíši a rozhodně to není výkřik do tmy ;-) Nikdo tě nenutí to číst.

18 Eliška Eliška | Web | 2. listopadu 2015 v 14:52 | Reagovat

Úplně tě chápu, protože v tomhle věku jsem na to měla stejnej názor a pohled. Nicméně čím víc stárnu, tím spíš mi to přijde tak nějak přirozený. Kolem sebe mám spoustu inteligentních lidí, co jsou moji blízcí přátelé a za které bych dala ruku do ohně... a co svoji pubertu strávili s krabicákem a startkama. :D
Když s člověkem mlátí puberta, je jedno, jaký má rodiče, pohlaví nebo jak to u něj doma chodí, prostě se chová jak dement a ani třískání nepomůže.
Z mý zkušenosti vim to, že základkový fakani s tímhle chováním to v životě moc daleko nedotáhnou, tak třeba tě to potěší. :D

Já kouřím i piju, avšak nijak přehnaně. Obojí jsem začla dělat ve chvíli, kdy jsem se odstěhovala od rodičů a začala studovat vejšku, takže relativně pozdě, ale zároveň si tím spíš uvědomuju všechna rizika a tak, zvlášť když s přítelem koketujem s myšlenkou mít děti.
A osobně si myslim, že rodiče (nebo nedejbože těhotný!), co kouřej a chlastaj do němoty, jsou celkově horší, než pitomý puberťáci, co z toho pravděpodobně vyrostou.

19 wecreateyoutoo wecreateyoutoo | E-mail | Web | 2. listopadu 2015 v 20:08 | Reagovat

[18]: Asi to tak bude :-) Děkuji za milý komentář Eliško :-)

20 Raja Luthriela Raja Luthriela | Web | 8. listopadu 2015 v 13:21 | Reagovat

Ono je správně řečeno, že alkohol je metla lidstva. A z mladých alkoholiků stávají se alkoholici staří. Ale zase tak moc bych to nepaušalizovala. Hodně lidí občas dostane rozum.
Já jsem taky nikdy nepila alkohol před dovršením 18 let. Jsem hrozný slušňák. Je pravda, že jsem si hrála na satanistu a psala po nocích hysterické výlevy na jeden z mých minulých blogů, ale nikdy jsem nenadávala veřejně na ulici. Jen doma a ještě jen v tu dobu, když nebyl nikdo z dospělých doma.
Dneska už jsem normální. Taky ale v rámci možností.

21 NikiScary NikiScary | E-mail | Web | 8. listopadu 2015 v 19:56 | Reagovat

Upřímně si myslím, že to trochu přeháníš. Ano, ani já nechápu třináctileté děti, které se scházejí na místech, jako by je před chvílí opustila banda fet'áků. Přitom se to v krabičce cigaret jen mihne, na nějaký ten víkend vždycky pár flašek padne a kolikrát to zachází i mnohem dál, než jen k trávě. Naproti tomu všemu, oni mají stále pocit, že svět, škola, rodina jim může s prominutím "prdel políbit", na známky nehledí a o nějaké zájmy, či kroužky zavadili možná na náborovém letáčku. Dobře, tohle se mi také hnusí. Ted' ale ta druhá stránka.  Sama jsem studentkou gymnázia a nechci si nijak fandit, ale patřím (prospěchově) k prvním třem ve třídě. Udělejte si z toho obrázek jaký chcete, ale sama o sobě si myslím, že hloupá opravdu nejsem. Na druhou stranu mi nejde do hlavy, proč tu tolik kritizuješ alkohol a cigarety u tvých (pokud chápu správně) středoškolských spolužáků. Myslím, že to, co jsi napsala, je trošku přitažené za vlasy. (Ještě musím říct, že je mi jasné, že se to neslučuje se zákonem, ale upřímně, kdo to v tomto věku nepoznal?) Ano, "normální" šestnáctiletí a starší chodí občas pít s přáteli, chodí na párty, nechodí spát brzo, třeba i kouří, ale to neznamená, že zároveň nemohou mít cíle, zájmy, dobré známky a snahu. Jsem toho živoucím důkazem. Nějaké usínání ve dvě v noci s cigaretou  v puse se mi zdá už trošku nereálné. Každopádně asi se tím vším tady snažím říct, že je třeba taky trošku žít. Zvášt' ted' okolo těch sedmnácti, kdy je ještě poslední čas si užít sladké nedospělosti. Chodit spát v 9 a ležet v knížkách o prázdninách...nepopírám, že to může někoho opravdu bavit, ale takový život mi opravdu příjde hodně "nemastný, neslaný", když jste v tom "teen" věku, jak už jsi psala. Jinak chápu podstatu tvého článku, jak už jsem psala nahoře, ale asi to platí na obě strany..."všechno má své meze". :-)

22 clody clody | Web | 17. listopadu 2015 v 20:04 | Reagovat

úplne s tebou nesúhlasim, pretože vidíš len tú zlú stránku, poznám ľudí ktorý fajčia cigarety a učia sa na jednotky, alebo čo si užívajú život, nemajú problém so známkami, chodia do školy normálne neprepádavajú nie sú to feťaci len preto že fajčia pijú a drogujú, takže nehaďž všetkých do jedného vreca za to že ty sedíš doma a učís sa fajn , dobre uč sa je to tvoja vec čo robíš vo voľnom čase, ale nemusíš tú druhú stranu odcudzovať, to patrí k životu  a keď ta to tak sere tak to nerieš a nevšímaj si ich budeš aj ty kľudná, je to všetko o výchove ako si vychováš tak máš + okolie vplýva na človeka tiež veľmi. Možno vnímaš svet trošku tmavo, skús nájsť v živote aj pekné miesta :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama